Okręg wyborczy nr 12 obejmuje od 2001 roku pięć powiatów małopolskich w tym chrzanowski, wadowicki, oświęcimski, myślenicki i suski. w wyborach do Senatu ten okręg nosi numer 30.
To ponad pół miliona osób uprawnionych do głosowania. Zwyczajowo zwany jest okręgiem "chrzanowskim", "zachodniej małopolski" lub "dwunastką" lub jeszcze inaczej "pcimskim" (ze względu na obecność Pcimia w granicach okręgu).
W poprzednich wyborach w 2015 roku w naszym okręgu wyborczym wygrało PiS zdobywając 5 z 8 mandatów poselskich i miejsce w Senacie. Dwa mandaty przypadły PO i jeden Kukiz'15.
Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory w tym okręgu nieprzerwanie od 2005 roku, wcześniej wygrywało SLD z 3 mandatami poselskimi. W długoletniej historii tego okręgu posłami zostawali tutaj kandydaci PiS, PO, SLD oraz jednokrotnie LPR, Kukiz'15 i PSL. Najlepszy wynik 96 128 głosów, jednocześnie rekord okręgu, ustanowiła w 2015 roku Beata Szydło, która w latach 2015-2017 była premierem.
}} Kandydaci w wyborach do Senatu 2019
1 |
KOŹBIAŁ Maciej Józef |
przedsiębiorca |
Wadowice |
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI |
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP |
2 |
PAJĄK Andrzej Michał |
inżynier metalurg |
Zawoja |
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
}} Kandydaci w wyborach do Sejmu w 2019 r.
LISTA NR 1 - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
1 |
BRYNKUS Józef |
nauczyciel akademicki |
Wadowice |
nie należy do partii politycznej |
2 |
KAŁA Józef |
inżynier hutnik |
Polanka Wielka |
członek partii politycznej: PSL |
3 |
HERBUT Dawid Julian |
policjant |
Kalwaria Zebrzydowska |
nie należy do partii politycznej |
4 |
ZAWADZKI Grzegorz Roman |
górnik |
Jawiszowice |
nie należy do partii politycznej |
5 |
DĘBIŃSKA Maria |
rolnik |
Juszczyn |
nie należy do partii politycznej |
6 |
GOŁĄB Katarzyna |
nauczyciel |
Radocza |
nie należy do partii politycznej |
7 |
BOLEK Magdalena |
inżynier energetyk |
Babice |
nie należy do partii politycznej |
8 |
BEDRA Renata Barbara |
monter elektroniki samochodowej |
Jawiszowice |
nie należy do partii politycznej |
9 |
MICHALEC Sylwia |
specjalista zarządzania kryzysowego |
Bachowice |
nie należy do partii politycznej |
10 |
SIKORA Marek Andrzej |
projektant grafiki |
Biertowice |
nie należy do partii politycznej |
11 |
HYJEK Ewa Maria |
pedagog |
Myślenice |
członek partii politycznej: PSL |
12 |
PAJĄK Dorota |
ekonomista |
Ponikiew |
nie należy do partii politycznej |
13 |
JAKUBOWSKI Tomasz Marek |
nauczyciel |
Wadowice |
członek partii politycznej: PSL |
14 |
KIERPIEC Daniel Józef |
prawnik |
Kęty |
nie należy do partii politycznej |
15 |
GÓRECKI Andrzej |
inżynier mechanik |
Stanisław Górny |
członek partii politycznej: PSL |
16 |
MOTYKA Miłosz Maksymilian |
inżynier ochrony środowiska |
Tokarnia |
członek partii politycznej: PSL |
LISTA NR 2 - PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ
1 |
BOCHENEK Rafał Paweł |
prawnik |
Strumiany |
nie należy do partii politycznej |
2 |
POLAK Marek Władysław |
parlamentarzysta |
Andrychów |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
3 |
BIERNAT Zbigniew Stanisław |
parlamentarzysta |
Zator |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
4 |
FILIPIAK Ewa Maria |
parlamentarzysta |
Klecza Dolna |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
5 |
KOZIK Krzysztof Janusz |
inżynier górnik górnictwo podziemne |
Libiąż |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
6 |
HAJOS Sławomir Paweł |
parlamentarzysta |
Zawoja |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
7 |
KUROWSKI Władysław Michał |
wyższy urzędnik samorządowy |
Jawornik |
nie należy do partii politycznej |
8 |
STARZEC Zbigniew Władysław |
wyższy urzędnik państwowy |
Oświęcim |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
9 |
GIBAS Iwona Józefa |
specjalista do spraw zarządzania i organizacji |
Brzeszcze |
nie należy do partii politycznej |
10 |
KASPROWSKI Wojciech Marcin |
politolog |
Kraków |
członek partii politycznej: Porozumienie Jarosława Gowina |
11 |
MAJKA Jolanta Maria |
ogrodnik |
Zegartowice |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
12 |
KACZYŃSKI Filip Roman |
politolog |
Wadowice |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
13 |
ŚWIERKOSZ Grażyna |
wyższy urzędnik samorządowy |
Lachowice |
nie należy do partii politycznej |
14 |
KASPRZYCKA Stanisława Marzena |
dyrektor szkoły |
Lipnik |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
15 |
TROJANOWSKA Grażyna |
ekonomista |
Chrzanów |
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość |
16 |
DUDA Roman Wincenty |
przedsiębiorca |
Kraków |
nie należy do partii politycznej |
LISTA NR 3 - SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
1 |
ŚMIAŁEK Ryszard Kazimierz |
dyrektor finansowy |
Kraków |
członek partii politycznej: Sojusz Lewicy Demokratycznej |
2 |
WÓJTOWICZ Katarzyna Małgorzata |
pedagog |
Kraków |
nie należy do partii politycznej |
3 |
ZAWADA Tomasz Leszek |
programista aplikacji |
Kraków |
członek partii politycznej: Lewica Razem |
4 |
BROŻEK Dominika Maria |
grafik |
Chrzanów |
nie należy do partii politycznej |
5 |
JEZIERSKI Paweł Stanisław |
politolog |
Zaborze |
nie należy do partii politycznej |
6 |
KOWALÓWKA Michał Grzegorz |
dyrektor marketingu |
Kraków |
członek partii politycznej: Lewica Razem |
7 |
RAUCH Jan Zbigniew |
lekarz dentysta |
Wadowice |
członek partii politycznej: Sojusz Lewicy Demokratycznej |
8 |
STASIK Iwona Ewa |
pracownik ds. produktów finansowych |
Kraków |
członek partii politycznej: Razem |
9 |
FILIPEK Magdalena |
instruktor nauki jazdy |
Kwaczała |
członek partii politycznej: Twój Ruch |
10 |
KUC Maria Teresa |
Pedagog |
Chrzanów |
nie należy do partii politycznej |
11 |
JANUSZYK Władysław |
politolog |
Oświęcim |
członek partii politycznej: Sojusz Lewicy Demokratycznej |
12 |
LEGOŃ Natalia Joanna |
menadżer zawartości serwisów internetowych |
Kraków |
członek partii politycznej: Lewica Razem |
13 |
GUGULSKI Jarosław Marek |
nauczyciel |
Kęty |
członek partii politycznej: Sojusz Lewicy Demokratycznej |
14 |
TYMAN Agnieszka |
kucharz |
Kraków |
członek partii politycznej: Lewica Razem |
15 |
KAJDAS Dorota Ewa |
nauczyciel |
Oświęcim |
nie należy do partii politycznej |
16 |
JAGLARZ Jakub Jerzy |
kierowca samochodu dostawczego |
Wadowice |
członek partii politycznej: Sojusz Lewicy Demokratycznej |
LISTA NR 4 - KONFEDERACJA WOLNOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ
1 |
WILCZYŃSKI Bartosz |
inżynier automatyki i robotyki |
Kraków |
członek partii politycznej: Ruch Narodowy |
2 |
KRAWCZYK Emil Piotr |
inżynier budownictwa |
Trzebinia |
członek partii politycznej: Korwin |
3 |
CHMIEL Dariusz Bogdan |
technik telekomunikacji |
Wadowice |
członek partii politycznej: Liga Polskich Rodzin |
4 |
KUMANEK Grzegorz Jan |
przedstawiciel handlowy |
Luszowice |
członek partii politycznej: Korwin |
5 |
BAJER Marcin Jakub |
informatyk |
Skrzynka |
nie należy do partii politycznej |
6 |
CURZYDŁO Jerzy |
magazynier |
Kossowa |
członek partii politycznej: Ruch Narodowy |
7 |
SALAWA Marta |
technik administracji |
Świątniki Górne |
nie należy do partii politycznej |
8 |
CZACHUR Adam Aleksander |
technik mechanik |
Libiąż |
członek partii politycznej: Korwin |
9 |
SIŁUSZYK Sylwia Małgorzata |
nauczycielka |
Myślenice |
nie należy do partii politycznej |
10 |
URBAŃSKA Anna Katarzyna |
technik administracji |
Grzechynia |
nie należy do partii politycznej |
11 |
MREŃCA Tomasz |
magazynier |
Inwałd |
członek partii politycznej: Ruch Narodowy |
12 |
BANET Piotr Paweł |
przedsiębiorca |
Bielsko-Biała |
członek partii politycznej: Korwin |
13 |
SKWARCZYŃSKA Katarzyna Anna |
technik optyk |
Alwernia |
nie należy do partii politycznej |
14 |
JASTRZĘBSKA Sylwia Jolanta |
sprzedawca |
Kraków |
nie należy do partii politycznej |
15 |
ZASŁONA-POLAK Katarzyna |
kelner |
Trzebinia |
nie należy do partii politycznej |
16 |
KŁECZEK Tomasz |
mechanik maszyn i urządzeń |
Trzebinia |
członek partii politycznej: Ruch Narodowy |
LISTA NR 5 - KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
1 |
NIEDZIELA Dorota |
lekarz weterynarii |
Kęty |
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP |
2 |
SOWA Marek Jan |
ekonomista |
Bobrek |
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP |
3 |
POTOCKI Adam Kajetan |
prawnik |
Chrzanów |
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP |
4 |
STYCZEŃ Adam Tomasz |
menadżer ochrony zdrowia |
Myślenice |
nie należy do partii politycznej |
5 |
KLINOWSKI Mateusz Michał |
wykładowca akademicki |
Wadowice |
nie należy do partii politycznej |
6 |
WĄTROBA Ewa Beata |
przedsiębiorca |
Andrychów |
nie należy do partii politycznej |
7 |
CHOWANIEC Michał |
przedstawiciel medyczny |
Sucha Beskidzka |
członek partii politycznej: Nowoczesna |
8 |
LUBAŃSKI Adam Jarosław |
politolog |
Przytkowice |
członek partii politycznej: Partia Zieloni |
9 |
WINCENCIAK-WALAS Ewa Magdalena |
higienistka stomatologiczna |
Osieczany |
członek partii politycznej: Nowoczesna |
10 |
SKOWROŃSKA Kinga Agnieszka |
ekonomista |
Chełmek |
członek partii politycznej: Nowoczesna |
11 |
BRÓZDA Marcin |
przedsiębiorca |
Przytkowice |
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP |
12 |
BLIŹNIAK Katarzyna Elżbieta |
przedstawiciel handlowy |
Brzeszcze |
członek partii politycznej: Nowoczesna |
13 |
ARKIT Szymon Tadeusz |
inspektor pracy |
Libiąż |
nie należy do partii politycznej |
14 |
KLAJA Tomasz Zygmunt |
przedsiębiorca |
Zator |
nie należy do partii politycznej |
15 |
MIRANOWICZ Maria Wiesława |
nauczyciel |
Zagórze |
nie należy do partii politycznej |
16 |
ŻABA Tadeusz |
inż. automatyk |
Siepraw |
nie należy do partii politycznej |
Dyskusja: