wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę
WSE Grafika

Zmarła Atessa Rudel z domu Zegadłowicz

Email Drukuj
To smutna wiadomość dla Wadowic. W czwartek (17.10) odeszła od nas Atessa Rudel, córka poety Emila Zegadłowicza, strażniczka pamięci i tradycji rodzinnych dworu w Gorzeniu. Pani Atessa zmarła w wieku 93 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę (19.10).


Nazywano ją strażniczką pamięci i tradycji rodzinnych dworu Emila Zegadłowicza. Ostatnia z córek poety, pisarza, mecenasa sztuki nie żyje. Atessa Rudel z domu Zegadłowiczów odeszła od nas w czwartek (17.10) w wieku 93 lat.

Była kobietą ciepłą, otwartą i zawsze uśmiechniętą. Tak ją zapamięta wielu wadowiczan, z którymi miała okazję się spotykać i rozmawiać. Zasłużona dla wadowickiej kultury, była jedną z tych, dzięki której ocalały bogate zbiory sztuki zebrane w dworze Emila Zegadłowicza za jego czasów.

Dużą część swojego życia poświęciła temu, by muzeum jej ojca stało się ogólnodostępne dla mieszkańców. Jej śmierć to przede wszystkim ogromna strata dla rodziny i przyjaciół, dla których jako seniorka rodziny była wsparciem.

Atessa Rudel Zegadłowicz
już nie spotka się z nami w zaciszach pokojów muzeum w Gorzeniu, nie usiądzie na fotelu w bibliotece, by opowiedzieć młodym ludziom o czasach i Wadowicach swojej młodości, które dobrze pamiętała. Rówieśniczka Karola Wojtyły zabiera dziś te wspomnienia do innego, nieznanego nam świata. Część z nich udało się oczywiście zachować w postaci licznych publikacji, między innymi wydawanych przez Wadowickie Centrum Kultury.
Przy pracach nad wystawami i kolejnymi numerami Wadovian, gdy tylko zwracaliśmy się do niej zawsze chętnie służyła nam pomocą, zwłaszcza ogromną wiedzą o Wadowicach i środowisku gorzeńskim. To duża strata dla nas i dla Wadowic - powiedział nam Piotr Wyrobiec, dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury.
Zdaniem burmistrz Wadowic Ewy Filipiak pani Atessa swoją postawą zasłużyła sobie od wadowiczan na szczere i proste słowo „dziękuję”.
To smutne i chciałabym przekazać słowa kondolencji najbliższej rodzinie. Panią Atessę poznałam wiele lat temu i zapamiętam ją jako uśmiechniętą kobietę, która ze spokojem i należnym szacunkiem drugiej osobie potrafiła rozmawiać z nią i słuchać. Ma wielkie zasługi w odnowie tradycji gorzeńskiej, przywrócenia naszemu miastu muzeum domu Zegadłowiczów - mówi nam Ewa Filipiak.
Pogrzeb Atessy Rudel odbędzie się w najbliższą sobotę (19.10) w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (10)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... greg46 komentuje +2
Wyrazy współczucia dla całej rodziny. Dla mnie to bardzo smutna wiadomość. Miałem nadzieję, że jeszcze kiedyś porozmawiam z panią Atessą. Nie zdążyłem...Była uosobieniem łagodności i pogody ducha.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 10 - 2013
... xxxxxxxxx komentuje +3
swiec panie nad jej dusza

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 10 - 2013
... @ koksa komentuje +1
no czytam i czytam i nie wiem. Jeśli odpowiedziałaś Helenie Wolskiej to jasne, rozumiem , że to do niej przytyk. jeśli zaś chodzi o samą wypowiedź Filipiakowej to nie rozumiem. Gdzie w tym polityka? jakby kobieta powiedziała na przykład, że 27 października będzie lało to czy byłaby to agitacja polityczna czy może jeszcze prognoza pogody? Wstydzilibyście się chociaż tutaj wypowiadać takie insynuacje!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 10 - 2013
... koksa komentuje +0
do @

Przeczytaj co napisałam... no jak można?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 10 - 2013
... @ koksa i Twój Ruch komentuje +8
ludzie opamiętajcie się, cisza nad dusza zmarłej! Jak możecie tutaj mówić o agitacji burmistrz. To już kobieta nie może wypowiedzieć się , zeby nie było to uważane za polityczną zagrywkę. Jesteście beznadziejni i aż żal, że wy wykorzystujecie ten temat do swojej walki ... po prostu wstyd. To tylko o was świadczy!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 10 - 2013
... Twój Ruch komentuje +6
O tempora, o mores!Jak można śmierć człowieka wykorzystywać do celów politycznych?Widać na przykładach obecnej władzy Wadowic,Pisu z Maciarewiczem na czele że jednak można.Pani Atesso, w obecnych czasach Pani ojciec zapewne napisałby drugą część Zmorów!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 10 - 2013
... koksa komentuje +13
[*]

-----------------------------
-----------------------------

jak można czyjąś śmierć przekuć na agitację wyborczą.. to prawie jak godzina W dla Warszawiaków. No jak?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 10 - 2013
... Helena Wolska komentuje +13
Są takie chwile w życiu, że człowiek zatrzymuje się i zastanawia nad samym sobą. Czy właściwie korzystamy z czasu danego nam przez Pana Boga?

Teraz Wadowice są piękne, zadbane i dostatnie, ale w czasach mojej młodości była bieda, która w mieście była jeszcze bardziej widoczna. Jednak zawsze sobie powtarzałam, że najważniejszą rzeczą w życiu jest nadzieja, bo dzięki niej świat jest lepszy, nabiera kolorów. Jestem starą wadowiczanką i bardzo denerwują mnie ci od tego referendum, które tyle złych emocji daje. Są jak parszywe języki, które mogą sprowadzić biedę na Wadowice. Proszę was nie idźcie do referendum, nie dajcie się, bo czasu nie cofniecie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 10 - 2013
... Teofil K. komentuje +12
Świeć Panie nad jej Duszą.

Nasza Pani Burmistrz zawsze pamięta o dobrych ludziach. Jej słowa trafiły do naszych serc. Dziękujemy Pani Ewo za te piękne słowa.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 10 - 2013
... PiTi komentuje +1
[*] :(

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 10 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Ostatnie


AGD RTV  Wadowice

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Naprawili drogę. Będzie bezpieczniej?
Koryta na świniaka przy drodze !? Wbrew podstawowym zasadom bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każdy błąd = śmierć !
Naprawili drogę. Będzie bezpieczniej?
A jakie trasy komunikacyjne na terenie np. Brzeźnicy czy Spytkowic udało się poprawić Panu Panie Kaliński? Drogę w Brzeźnicy? Ryczowie? Spytkowicach? Pogadaj z Mieszkańcami tych gmin, nie będziesz taki zadowolony!!!Genera...
Wojewoda apeluje o minutę ciszy
Lepiej niech Miler ogłosi alarm w sprawie prywatyzacji szpitala powiatowego
Naprawili drogę. Będzie bezpieczniej?
Patrzy na te korytka, bo akurat na korytach to zna się bardzo dobrze!!!
Wojewoda apeluje o minutę ciszy
@obrońca polski Proponuję ci dobry szpital w Andrychowie za torami.
Naprawili drogę. Będzie bezpieczniej?
BEDZIE WOOOOTOOOOT !!
Wojewoda apeluje o minutę ciszy
Gdyby nie powstania nie bylo by cie tutaj Banialuka ;-) nasi krewni walczyli zebyamy mieli wolne panstwo, jezyk i kulture. Chyba ze nie przyznajesz sie do Polski i Polakow to ucoekaj za zachodnia granice ;-)

0.880666971207