wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wielkie żarcie na Kocierzu

Email Drukuj
Wielką imprezę na czterysta osób urządziły sobie w ośrodku wypoczynkowym Kocierz koło Andrychowa gospodynie z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego. Stoły uginały się od jadła i popityki. Było swojsko.Highslide JS Magia świąt wielkanocnych już przyciąga. Nic tak nie smakuje jak swojskie jadło oblane dodatkowo domową popitką. Przekonało się o tym czterystu gości, którzy odwiedzili w sobotę (27.03) Ośrodku Konferencyjno - Wypoczynkowym Kocierz koło Andrychowa, gdzie Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich świętowało 10. Konkurs Potraw Regionalnych.

Tutaj na gości czekały 122 kobiety z różnych kół gospodyń z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego, które przygotowały na ten dzień kilogramy jedzenia i niezliczoną ilość domowego alkoholu. Stoły wielkanocne przygotowane przez gospodynie uginały się od wędlin, sałatek, past jajecznych, żurków, kiełbas na piwie, szynek, pieczeni z kaczek, dzików, chrzanów w różnym wdaniu, były ciasta, mazurki, babki, babeczki i pasztety.

Highslide JS No po prostu wszystko, cała encyklopedia potraw regionalnych „na żywo”. Swoje konkursowe stoły przygotowały 23 koła z dwóch powiatów, ale jak mówi szefowa stowarzyszenia gospodyń wiejskich mogło być ich jeszcze więcej. „Nie ma tak dużej sali, by je wszystkie pomieścić” -wyjaśnia Czesława Wojewodzic prezes stowarzyszenia.

Jej organizacja słynie już od lat w powiecie z tego typu imprez. Gospodynie powiatu jednoczą się zazwyczaj przed każdymi świętami i zapraszają na kulinarne zloty. Jest w tym nuta rywalizacji, bo panie przygotowując stoły walczą o zaszczytny laur Grand Prix, czy też nagrody w konkursach na najlepszy stół, nalewkę, koszyczek itd. itp.

Jak mówią jednak organizatorki, najważniejszą sprawą jest jednak promocja regionalizmu, bo podczas tych prezentacji na stołach znajdują miejsca potrawy przygotowanie według rodzimych przepisów. „Przepisy na żurek na serwatce oraz tradycyjną wielkanocną paschę to właściwie pochodzą z notatnika mamy i babci” - przyznaje Maria Bednarczyk z Jaszczurowej .

(Kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Ostatnie}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Mieszkańcy liczą straty. W Tomicach utopiły się zwierzęta
Co do Jonczyka to aby cos robic to trzeba miec chociaż jedna reke wolna. A tu obie zajete bo musza stolek trzymac
Harcerze uczczą ważne daty. Każdy może się przyłączyć do świętowania
Harcerze rozdawali tylko ulotki w których były informacje co sie działo 1i6 sierpnia
Trzy patriotyczne rocznice, jedno święto
@kibol Te race robiły flagę z dymu.
Ale nas zalało! Krajobraz po ulewie
Każda gmina odpowiada za siebie. Starostwo powinno wesprzeć Woźniki, Andrychów, Frydrychowice itd... Gmina Wadowice z problemem poradziła sobie szybko. Reszta powiatu leży jeszcze na łopatkach. Pytam się, co w tej chwili r...
Trzy patriotyczne rocznice, jedno święto
a co ten łysy paździerz robi pod pomnikiem? Wstydziłby się z domu wychodzić z taką aparycją! O i nie mam tu na myśli tego przy mikrofonie. Ten to przynajmniej krawat założył
Mieszkańcy liczą straty. W Tomicach utopiły się zwierzęta
A co ma pani burmistrz np do gminy Tomice? Każda gmina odpowiada za siebie. Za to starostwo powinno wesprzeć Woźniki, Andrychów, Frydrychowice itd... Wadowice z problemem poradziły sobie wszystko, reszta powiatu leży jeszcze...
Mieszkańcy liczą straty. W Tomicach utopiły się zwierzęta
nie klej - zmieńcie już płyte bo się dawno zdarła. Nudne sa już te polityczne wstawki. normalnie na wymioty bierze. Jakby winą władzy było wszystko co dookoła a także to , że z nieba spadł deszcz. W każdym większym...

2.59503984451