wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Od dwóch tysięcy lat malujemy jaja, tylko po co to robimy?

Email Drukuj
Malowanie jajek na Wielkanoc to wciąż wielka sztuka, choć ostatnich latach tu i ówdzie prowadzone są specjalne warsztaty, głównie dla mieszczuchów, by nauczyć ich zapomnianej ludowej sztuki. Nauka nie idzie w las i malują coraz lepiej.


Już w czasach wczesnego chrześcijaństwa jajko uważano za symbol zmartwychwstania, ukrytego w zarodku nieustannie odradzającego się życia w przyrodzie. Uważano, że jajo symbolizuje jedność w trójcy (żółtko, białko i skorupka).

W ludowych wierzeniach jajo było lekarstwem na chorobę, urok, chroniło przed pożarem, pomagało zdobyć upatrzoną dziewczynę albo chłopaka, zapewniało urodzaj, szczęście i pomyślność.

Nie wiadomo dokładnie, skąd wywodzi się zwyczaj malowania jajek. Jedni twierdzą, że św. Magdalena dowiedziawszy się o zmartwychwstaniu Jezusa pobiegła do domu i zobaczyła, że wszystkie jajka stały się kolorowe. Inna wersja przypisuje to Matce Bożej, która błagając Piłata o darowanie życia synowi, zaniosła jego dzieciom kolorowe jajka w prezencie.

Jajka ozdobione jedno lub wielobarwnym deseniem naniesionym na jednolite tło nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki i wyklejanki. Najbardziej rozpowszechniona jest jednak nazwa pisanka, którą określa się dziś każde zdobione jajko, bez względu na rodzaj zastosowanej techniki.

Highslide JS Barwy pisanek mają swoje symboliczne znaczenie; tak więc fioletowa i niebieska oznacza żałobę i Wielki Post, czerwona - krew Chrystusa przelana na krzyżu za nasze grzechy, a zielona, brązowa i żółta - radość ze zmartwychwstania. Najłatwiej było zawsze pomalować jajka na jeden kolor (tzw. kraszanki). Używano do tego różnych naturalnych barwników, jak na przykład łupinek z cebuli, kwiatów malwy, kory dębowej lub olszowej. Ornamenty uzyskiwano "pisząc" na nich przed malowaniem roztopionym woskiem (pisanki), aby farba nie pokryła powoskowanych wzorów.

Malowanie jajek na Wielkanoc to wciąż wielka sztuka, choć ostatnich latach tu i ówdzie prowadzone są specjalne warsztaty, głównie dla mieszczuchów, by nauczyć ich zapomnianej ludowej sztuki. Takie warsztaty w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, czy Andrychowie cieszą się dużą popularnością.

Choć w tym roku pogoda raczej nie nastraja do przeżywania Świąt Wielkiej Nocny, ale jakoś radzić sobie z tym trzeba. W Centrum Kultury Turystyki i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskiej zaproszono mieszkańców na coroczne malowanie pisanek. Spotkanie poprowadził śpiewak i wykładowca Akademii Muzycznej Marcin Wolak. Chętni do malowania jajek od razu wzięli się do pracy.

Highslide JSPisanki malowali również przedstawiciele władz miasta burmistrz Zbigniew Stradomski oraz wiceburmistrz Halina Cimer, na spotkaniu pojawili się również bracia z zakonu ojców bernardynów. Ale jak informują organizatorzy, szczególnie ucieszył ich liczny udział rodziców ze swoimi pociechami.

To spotkanie było również okazją do doskonalenia swojego talentu malarskiego, bo wśród uczestników pojawił się artysta malarz Ryszard Kościelny, mieszkający i tworzący w pobliskich Leńczach. Chętnie udzielał rad uczestnikom zajęć. Dekorację, specjalnie na „Kalwaryjskie malowanie pisanek” przygotowała Joanna Paluchowska .

W ten sposób po kilkugodzinnej pracy powstał unikatowy zbiór kalwaryjskich pisanek. Część z nich przyozdobiła specjalne drzewko. Będzie można je podziwiać w „Starym Kinie” oryginalnie pokolorowane pisanki. Każdy z uczestników otrzymał świąteczną dekorację w postaci doniczki z rzeżuchą i jajeczkiem. W sam raz na świąteczny, wielkanocny stół.

Paulina Sikora
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (3)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... szygoda komentuje +0
nie "steropianowe" tylko styropianowe

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2013
... Ks komentuje +1
Są lepsze zajęcia.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2013
... Junior komentuje +2
ale żeby tak steropianowe malować? coto za czasy przyszły? a tyle sie o ekologii mówi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 
AGD RTV  Wadowice
Ogrodowa koncerty
Beskid Media

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Chcesz zostać grafikiem? Postaw na wielostronny rozwój

Projektant grafiki, by odnieść sukces zawodowy, musi poruszać się równie dobrze w sferze marketingu, zagadnień technologicznych, jak i...

 

Profesjonalna obsługa prawna nie musi być kosztowna

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że procesy sądowe są niezwykle długotrwałe i kosztowne. Niektórzy sami próbowali prowadzić ...

 

Zakąski otwarte do ostatniego klienta

Zakąski przy ulicy Spadzistej 10 to nowe miejsce na rozrywko-kulinarnej mapie Wadowic. Po niespełna trzech miesiącach działalności, mie...

 

Rewolucja w MAGIA SPA

Nadeszła najcieplejsza pora roku, ten wspaniały czas zaowocował kolejnymi zmianami w MAGII SPA. Specjalnie dla Was zmieniłyśmy lokaliza...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Stadion Skawy pięknieje w oczach. W planach kryta trybuna
TY masz pojęcie o piłce i nie mów nigdy jak nie jesteś pewny a jednak w Wolbromiu była II liga a IV liga w wadowicach nie była przerabiana ileś tam razy tylko 2 w ostatnich 50 latach i to jest postęp śmieszne W tym czasi...
Radni wzywają starostę Jacka Jończyka, by się opamiętał
NIE dla LIKWIDACJI naszego szpitala powiatowego im. Ojca Świętego Jana Pawła II. Nie pozwolimy sitwie z Batorego zlikwidować szpitala. NIE dla Jończyka, Królikowej i Lasy.
Druga młodość oldbojów. Zawadka powstrzymana przez … sędziów
Orzeł - Wisła, sędziowie totalne dno, wgl nie panowali nad meczem, sami sprowokowali kopaninę, jestem z Ryczowa, ale ewidentnie było widać że Łączany były raz za razem przez sędziów krzywdzone, najpierw brak czerwonej ...
Druga młodość oldbojów. Zawadka powstrzymana przez … sędziów
Dlaczego portal usunął 2-3 komentarze?
Justyna na scenie w Międzyzdrojach. Zostanie Miss Lata?
fajna laska a stoolejarze i zakompleksione panny się czepiają. popatrzcie w lustro.
Na rondo turbinowe jeszcze poczekamy
juz jestem ciekawa jak bedzie wygladac ???????????????????/i jak opanuje te korki
Druga młodość oldbojów. Zawadka powstrzymana przez … sędziów
Mamcarczyk ty se regulamin poczytaj bez ważnych kart zdrowia ani rusz. A jakby komuś się co stało to kto by był winny- sędziowie bo dopuścili do gry. Nie pisz głupot

0.856644868851