wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Od dwóch tysięcy lat malujemy jaja, tylko po co to robimy?

Email Drukuj
Malowanie jajek na Wielkanoc to wciąż wielka sztuka, choć ostatnich latach tu i ówdzie prowadzone są specjalne warsztaty, głównie dla mieszczuchów, by nauczyć ich zapomnianej ludowej sztuki. Nauka nie idzie w las i malują coraz lepiej.


Już w czasach wczesnego chrześcijaństwa jajko uważano za symbol zmartwychwstania, ukrytego w zarodku nieustannie odradzającego się życia w przyrodzie. Uważano, że jajo symbolizuje jedność w trójcy (żółtko, białko i skorupka).

W ludowych wierzeniach jajo było lekarstwem na chorobę, urok, chroniło przed pożarem, pomagało zdobyć upatrzoną dziewczynę albo chłopaka, zapewniało urodzaj, szczęście i pomyślność.

Nie wiadomo dokładnie, skąd wywodzi się zwyczaj malowania jajek. Jedni twierdzą, że św. Magdalena dowiedziawszy się o zmartwychwstaniu Jezusa pobiegła do domu i zobaczyła, że wszystkie jajka stały się kolorowe. Inna wersja przypisuje to Matce Bożej, która błagając Piłata o darowanie życia synowi, zaniosła jego dzieciom kolorowe jajka w prezencie.

Jajka ozdobione jedno lub wielobarwnym deseniem naniesionym na jednolite tło nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki i wyklejanki. Najbardziej rozpowszechniona jest jednak nazwa pisanka, którą określa się dziś każde zdobione jajko, bez względu na rodzaj zastosowanej techniki.

Highslide JS Barwy pisanek mają swoje symboliczne znaczenie; tak więc fioletowa i niebieska oznacza żałobę i Wielki Post, czerwona - krew Chrystusa przelana na krzyżu za nasze grzechy, a zielona, brązowa i żółta - radość ze zmartwychwstania. Najłatwiej było zawsze pomalować jajka na jeden kolor (tzw. kraszanki). Używano do tego różnych naturalnych barwników, jak na przykład łupinek z cebuli, kwiatów malwy, kory dębowej lub olszowej. Ornamenty uzyskiwano "pisząc" na nich przed malowaniem roztopionym woskiem (pisanki), aby farba nie pokryła powoskowanych wzorów.

Malowanie jajek na Wielkanoc to wciąż wielka sztuka, choć ostatnich latach tu i ówdzie prowadzone są specjalne warsztaty, głównie dla mieszczuchów, by nauczyć ich zapomnianej ludowej sztuki. Takie warsztaty w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, czy Andrychowie cieszą się dużą popularnością.

Choć w tym roku pogoda raczej nie nastraja do przeżywania Świąt Wielkiej Nocny, ale jakoś radzić sobie z tym trzeba. W Centrum Kultury Turystyki i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskiej zaproszono mieszkańców na coroczne malowanie pisanek. Spotkanie poprowadził śpiewak i wykładowca Akademii Muzycznej Marcin Wolak. Chętni do malowania jajek od razu wzięli się do pracy.

Highslide JSPisanki malowali również przedstawiciele władz miasta burmistrz Zbigniew Stradomski oraz wiceburmistrz Halina Cimer, na spotkaniu pojawili się również bracia z zakonu ojców bernardynów. Ale jak informują organizatorzy, szczególnie ucieszył ich liczny udział rodziców ze swoimi pociechami.

To spotkanie było również okazją do doskonalenia swojego talentu malarskiego, bo wśród uczestników pojawił się artysta malarz Ryszard Kościelny, mieszkający i tworzący w pobliskich Leńczach. Chętnie udzielał rad uczestnikom zajęć. Dekorację, specjalnie na „Kalwaryjskie malowanie pisanek” przygotowała Joanna Paluchowska .

W ten sposób po kilkugodzinnej pracy powstał unikatowy zbiór kalwaryjskich pisanek. Część z nich przyozdobiła specjalne drzewko. Będzie można je podziwiać w „Starym Kinie” oryginalnie pokolorowane pisanki. Każdy z uczestników otrzymał świąteczną dekorację w postaci doniczki z rzeżuchą i jajeczkiem. W sam raz na świąteczny, wielkanocny stół.

Paulina Sikora
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (3)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... szygoda komentuje +0
nie "steropianowe" tylko styropianowe

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2013
... Ks komentuje +1
Są lepsze zajęcia.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2013
... Junior komentuje +2
ale żeby tak steropianowe malować? coto za czasy przyszły? a tyle sie o ekologii mówi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 
Ogrodowa koncerty

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Stłuczka w Inwałdzie. Dwie osoby ranne
Tej alfy juz chyba nie ma w Wadowicach !!!rozbili ???
Wyroba wspiera Jończyka i Królik, bo serce ma po lewej stronie
Edward Wy..o..ba zakapował do PKW kontrkandydatów Jonczyka do fotela burmistrza. Zapomniał tylko dopisać że podczas czerwcowej sesji sam Starosta urządził sobie wiec kampanijny informując licznych dziennikarzy o swoich pla...
Wyroba wspiera Jończyka i Królik, bo serce ma po lewej stronie
To to samo, jeden i drugi Parzymiechy i elektrowstrząsy co 15 minut wink
Wyroba wspiera Jończyka i Królik, bo serce ma po lewej stronie
Slyszalem, ze Macierewicz wspiera Filipiakową! To chyba gorzej niż stary Edek.
Wielki finał koncertów w Ogrodowej
prezes - a pod czym pisałeś ten komentarz? Pod tekstem o tym, ze bedzie koncert!! czytaj do końca to bedziesz wiedział. A nie tak po łebkach!
Biegaliście kiedyś po pionowej ścianie?
Wszystko pieknie brzmi tylko kiedy mozna sie powspinac, duzo reklam, duzo tekstow. mialo byc wejscie od 12-ej a ktorys dzien z kolei jest nieczynne !!!
Więcej policji na drogach. Dla dzieci
My w Wadowicach możemy o takiej dwujezdniowej drodze pomarzyć. Jedynie radiowóz taki sam.

0.85933804512